Jak ogłosić upadłość?

Jak ogłosić upadłość?

Upadłość konsumencka to coraz częstszy sposób, z którego korzystają ludzie z problemami finansowymi. Jeśli biuro rachunkowe przez dłuższy czas wskazuje na większe wydatki niż wpływy, nie ma na co czekać. Cała procedura jest podobna do działań komornika. Różnią się tylko tym że w momencie ogłoszenia upadłości ważne są finanse dłużnika, a nie jak w przypadku windykatora – wierzyciele. Dowiedzmy się zatem jak ogłosić upadłość.

jak ogłosić upadłość

Rozpoczęcie procedury

Rozpoczęcie procesu o niewypłacalności przedsiębiorcy zaczyna się od złożenia wniosku o upadłość w sądzie rejonowym adekwatnym do miejsca, w którym znajduje się siedziba firmy. Taki wniosek składa sam zadłużony bądź jego wierzyciel. Po złożeniu takiego wniosku sąd orzeka, że dłużnik nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań. Niemniej jednak pozostaje on pod ochroną i nie traci wszystkiego tak jak by to wyglądało w przypadku działań komornika.

Postępowanie upadłościowe to postępowanie sądu, w którym obie strony zainteresowane powinny być zadowolone. Co oznacza, że żądania wierzyciela zaspokaja się w jak najwyższym stopniu. Do tego jeśli sam dłużnik jeśli sytuacja na to pozwoli będzie mógł zachować swoją firmę. Po przeprowadzeniu rozprawy, kredytobiorca musi ogłosić upadłość konsumencką.

Funkcje postępowanie upadłościowego

W przypadku upadłości jest kilka funkcji postępowania upadłościowego. Jedną z ciekawszych jest funkcja sanacyjna, która ma pomóc w oddłużaniu spółki. Właściwie prowadzona księgowość spółki z o.o. ułatwi całe postępowanie. Kolejna to funkcja oddłużeniowa czyli taka, w której sąd umarza część lub całość zobowiązań upadłego.
Jeśli wniosek o upadłość konsumencką zostanie rozpatrzony pozytywnie to dłużnik może pozbyć się swoich długów również w obcej walucie.

Kredyt w obcej walucie

Odpowiedź na pytanie jak ogłosić upadłość jest ważna szczególnie dla osób, które wzięły kredyt we frankach. Jednakże unieważnienie kredytu we frankach jest najlepsze wtedy, kiedy kredytobiorca nie posiada innych kredytów, co raczej jest rzadko spotykane. Uniknięcie spłaty kredytu w obcej walucie wcale nie jest proste. Jednakże istnieją instytucje, które w tym pomagają. Przykładowo istnieje w internecie strona pomoc frankowiczom, na której adwokat pomaga i radzi jak odzyskać pieniądze od banku. Jeśli nie stać nas na spłacanie zobowiązań, należy działać szybko. Inaczej do sprawy prawdopodobnie wkroczy firma windykacyjna, a tego warto uniknąć.

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka nie jest trudnym procesem. Szczególnie jeśli długi są w polskiej walucie. Mimo wszystko warto, by na całą sprawę spojrzał radca prawny Malbork. Wytłumaczy także wszelkie wątpliwości, jakie mogą pojawić się w związku z postępowaniem. Jeśli dłużnik prawidłowo i rzetelnie wykaże, że nie da rady spłacić swoich długów, sąd nie będzie robił problemów i zrobi wszystko, aby obie strony jak najmniej na tym straciły. Należy jednak zaznaczyć, że sąd nie rozpatrzy pozytywnie wniosku, jeśli uzna, że przedsiębiorca umyślnie doprowadził do niewypłacalności.