Wycena transportu towarów i jej zasady

wycena kosztów transportu

Istotna wycena transportu towarów

Transport towarów odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce. Przesyłki docierają z całego świata. Coraz więcej osób korzysta także z usług transportowych na co dzień. W związku z tym wycena transportu towarów jest kluczowym zagadnieniem, głównie dla przedsiębiorców. Niedoszacowane koszty mogą bowiem spowodować duże problemy finansowe, a w konsekwencji wniosek o upadłość firmy. Oczywiście cena przekłada się także na koszty dla osób prywatnych, bo to one są odbiorcami transportowanych towarów. Im droższy będzie transport kolejowy z Chin lub innego miejsca, tym wyższa będzie cena ostateczna towaru w sklepie.

Potrzeby klienta i możliwości firmy przewozowej

Najważniejszym etapem w wycenie transportu towarów jest określenie potrzeb. Istotne jest jakiego rodzaju towar należy przewieźć, jakie są jego wymiary i waga. Kluczowe znaczenie ma też sposób transportu. W innej cenie będzie bowiem spedycja kolejowa z Chin, a w innej najdroższy transport lotniczy.
Drugim krokiem jest wyszukiwanie odpowiedniej firmy transportowej. Znaczenie mają takie aspekty jak: cena, czas realizacji przewodu, dostępność usług dodatkowych (np. ubezpieczenie towaru, monitoring przesyłki), a także opinie innych klientów. Jeśli nie będzie to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, konieczne będą odprawy celne, które wygenerują dodatkowe formalności i koszty.

Korzystne możliwości i ukryte koszty

Cena transportu towarów nie zawsze jest sztywno ustalona – czasami warto spróbować negocjować warunki z przewoźnikiem. W niektórych przypadkach można uzyskać niższą cenę, jeśli transport nie jest pilny i będzie realizowany w okresie mniejszego natężenia przewozów. Transport kontenerowy ma to do siebie, że puste miejsce w kontenerze nie wygeneruje dochodu przewoźnikowi. Można więc próbować wyszukać oferty na wykorzystanie pozostałego miejsca. Wiąże się to jednak z ograniczeniem przestrzeni i koniecznością dopasowania się do terminów załadunków i przewozów.
Wycena transportu towarów, dokonana przez niezbyt uczciwą firmę, może zawierać także pułapki. Zdarza się bowiem, że cena podstawowa nie obejmuje opłat za pakowanie, magazynowanie czy odprawy celne. Takie same nieścisłości mogą się pojawić, jeśli wykorzysta się do wyceny automatyczny kalkulator kosztów transportu. Należy więc dokładnie sprawdzać szczegóły bądź zwrócić się do renomowanego spedytora z prośbą o wycenę indywidualną.