grzejnik z termostatem

Skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu

W kwestii oszczędzania energii w naszych domach powiedziano i napisano już wiele. Jednak proponuje spojrzeć dziś na tę sprawę od strony ogrzewania domu i mieszkania. Dzięki tym praktycznym wskazówkom, uda Ci się oszczędzić energię oraz pieniądze.

Oszczędzanie energii jest bardzo ważnym elementem domowego budżetu dla każdego z nas. Jego efekty oznaczają zwykle dość znaczne kwoty, jakie pozostają w naszych portfelach. Przez lekceważenie tego problemu pieniądze uciekają nam dosłownie drzwiami, oknami, ścianami, fundamentami czy nawet przez komin. Wraz z ciepłem, które tamtędy znika.

Ekologia i oszczędność w jednym

Fot.: flickr.com

Fot.: flickr.com

Oczywiście oszczędzanie energii ma również w wpływ na środowisko naturalne. Zużywając mnie energii na ogrzewanie dbamy o aspekt ekologiczny. Nie mniej jednak dzisiaj skupimy się bardziej na jego wpływie na zawartość naszego portfela. Wszystko sprawdza się do tego, aby nauczyć się tego, jak zrobić, by w naszym domu lub mieszkaniu żyło się komfortowo przy minimalnym zużyciu ciepła. Wykorzystasz do tego wszystko, co masz dostępne w domu, łącznie z termostatami, programatorami oraz zaworami grzejników. Przetestuj poniższe rozwiązania, stosuj je zamiennie i znajdź te, które najlepiej zdają egzamin w Twoim domu.

Sposoby na skuteczne ograniczenie kosztów ogrzewania

 • Na etapie projektowania domu zapamiętaj ważny fakt. Tradycyjne ogrzewanie grzejnikami jest bardziej efektywne ekonomicznie od ogrzewania podłogowego. Ogrzewasz bezpośrednio powietrze w pomieszczeniu, bez niepotrzebnego podgrzewania posadzki, skąd ciepło będzie uciekać poprzez ściany i fundamenty. Tym bardziej, że meble, dywany, wykładziny i łóżka skutecznie blokują efektywne oddawanie ciepła z podłogi do pomieszczenia.
 • Ciepłe powietrze jest rzadsze i unosi się ku górze. W Kanadzie obowiązujące minimum wysokości pomieszczenia to 2,30 metra. Dlaczego? Ze względu na koszty ogrzewania. Każde 2 cm wzrostu wysokości pomieszenia to ok. 1% wzrost kosztów ogrzewania. W Polsce minimum to 2,5 m od podłogi do sufitu dla nowo budowanych pomieszczeń mieszkalnych, w stanie surowym. W przypadku starych kamienic gdzie ta wysokość ma nie rzadko 3,5m koszt ogrzania pokoju w stosunku do 2,5m wzrasta aż o 50%. Dlatego tak często stosuje się w nich podwieszane sufity. Nie ma przeszkód, aby również we współczesnych pokojach zastosować choćby styropianowe, kasetony sufitowe, które skutecznie będą blokować ucieczkę ciepła do zimnego sufitu.
 • Włącz ogrzewania później z rana oraz wyłącz je wcześniej wieczorem.
  grzejnik z termostatem

  stockvault.net

  Najlepszym sposobem na znalezienie właściwej równowagi jest eksperymentowanie z tymi ustawieniami. Na początek możesz spróbować włączyć ogrzewanie na 30 minut rano, zanim wstaniesz oraz wyłączyć wieczorem na 1 godzinę, zanim położysz się spać. Zasypianie w delikatnie obniżone temperaturze będzie zdrowsze i o wiele przyjemniejsze.

 • Obniż temperaturę w salonie do 20°C – to powinno Ci zaoszczędzić nawet 10% z Twojego rachunku za ogrzewanie. Temperatura w korytarzach i sypialniach powinna być niższa – najlepiej 15-18°C. Unikanie przegrzewania pomieszczeń odbije się pozytywnie na Twoim rachunku. Niezależnie czy ponosisz koszty z tytułu opłat za korzystanie z sieci ciepłowniczej, czy też użytkujesz własne źródło energii. W postaci kotła albo kominka z płaszczem wodnym lub bez.
 • Jeśli masz termostat na kotle centralnego ogrzewania, eksperymentuj, żeby uzyskać najniższe ustawienie (niektóre systemy mogą wymagać wynajęcia hydraulika). Możesz obniżyć wartość przy dobrej pogodzie. Nie schodź jednak poniżej 60°C, gdyż wtedy efektywność spalania jest niższa i dochodzi do szybszego zabrudzenia wnętrza kotła i przewodu kominowego. Zazwyczaj optymalne ustawienie jest pomiędzy 70°C a 80°C. Zanotuj swoje ustawienia, jakie zastosowałeś w przypadku różnej pogody za oknem i jaka była wówczas temperatura w pomieszczeniach. Z taką ściągawką później będzie o wiele łatwiej.
 • Używaj zaworów w swoich grzejnikach, żeby dostosować temperaturę w pomieszczeniach. Nie patrz jednak tylko i wyłącznie na numerki na pokrętłach, ale na faktyczną temperaturę. W razie potrzeby zaopatrz się w wewnętrzny termometr. Kupisz taki w wielu marketach za niewielkie pieniądze.
 • Docieplenie budynku grubą warstwą styropianu albo wełny mineralnej to kosztowa inwestycja. Jednak, jeśli zamierzasz korzystać z domu, przez co najmniej kilkanaście lat, koszty się zwrócą. Odczujesz to w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
Skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu
 • 4.67 / 5 5
3 głosy, średnia: 4.67 (wynik: 93%)