przelew sepa w euro

Przelewy SEPA – koszty i kraje

W rozmowie z ze znajomymi wyszedł na światło dzienne pewien ciekawy fakt. Większość z nas nie wie, czym dokładnie są przelewy typu SEPA. Do jakich krajów mogą być wykonywane, oraz z jakimi kosztami się wiążą. Czas więc wyjaśnić czym są zyskujące powoli na popularności, europejskie przelewy walutowe w euro, oznaczane jako SEPA. Większość obecnych w Polsce banków ma je w ofercie i może się zdarzyć, że i Ty będziesz miał/a okazję z nich skorzystać.

Co to jest SEPA?

search-cookies

Fot. pixabay.com

SEPA (ang. Single Euro Payment Area) to system Jednolitego Obszaru Płatności w walucie Euro, wprowadzony przez banki Strefy Euro. Współpraca europejskich systemów bankowych ma na celu przyspieszenie i ujednolicenie przelewów wykonywanych na terenie krajów Unii Europejskiej. W ten sposób udało się dość mocno ograniczyć dysproporcje w płatnościach pomiędzy bankami krajowymi i zagranicznymi na terytorium wspólnoty. Dzięki SEPA transakcje na wszystkich etapach operacji (przelew, księgowani, odrzucenie, zwrot) są rozliczane w walucie Euro. Bez ponownych, kilkukrotnych przewalutowań, co ogranicza koszty dla zlecającego przelew europejski.

Jakie kraje wdrożyły system SEPA?

Kraje Unii Europejskiej na mocy dyrektywy miały wdrożyć w systemach bankowych przelewy SEPA do połowy 2016 roku. Same banki wywiązały się z zadania i przelewy tego typu pojawiły się w ich ofercie o wiele wcześniej. W Polsce ING Bank Śląski jako jeden z pierwszych banków wdrożył ten system już w końcówce stycznia 2008 roku. Przelewy SEPA nazywane europejskimi są wykonywane tylko w euro. Więc mogą je obsługiwać banki posiadające siedziby na terenie Wspólnego Europejskiego Obszaru Płatniczego; do którego należą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein i Islandia.

Warunki skorzystania z przelewu europejskiego

Przelew walutowy SEPA można wykonać, jeżeli bank nadawcy i odbiorcy przelewu mają siedziby na terenie Unii Europejskiej albo wymienionych wyżej krajów uczestniczących w systemie. Jeżeli to kryterium jest spełnione, możliwy jest podział kosztów pomiędzy nadającym i odbierającym przelew (SHA). Warunkiem zrealizowania przelewu jest podanie kodu SWIFT banku odbiorcy przelewu oraz numeru rachunku w formacie IBAN. Informacje te dla każdego banku znajdziesz łatwo w Internecie.

Przelewy SEPA tańsze od SWIFT

Co ważne przelewy europejskie w tym systemie nie uszczuplą zbyt mocno Twojego portfela. Większość banków w Polsce za realizację przelewu SEPA nie pobierze opłaty większej niż 10 zł. Zwykle jest to mniej, koszt przelewu SEPA wynosi ok. 5 zł. Niektóre banki, jak NestBank opinie ma zasłużenie dobre, gdyż realizuje przelew SEPA nawet za darmo. Tymczasem opłata za przelew walutowy SWIFT wynosić może w przypadku mBanku nawet 0,25% kwoty min. 20 zł, maksymalnie nawet 200 zł.

przelew sepa w euro

Fot. flickr.com

Czas zaksięgowania przelewu

Co ciekawe przelewy SEPA nie mogą być realizowane z opcjami przyspieszającymi ich realizację (przelewy ekspresowe, itp.). Gdyż standard systemu europejskich przelewów walutowych zakłada opcję czasową D + 1. Oznacza to, że środki powinny znaleźć się na rachunku odbiorcy do końca kolejnego dnia roboczego. Choć zdarza się w praktyce (dość rzadko), że przelew tego typu może być zaksięgowany do trzech dni roboczych.

Przelewy SEPA – koszty i kraje
  • 4.88 / 5 5
8 głosów, średnia: 4.88 (wynik: 97%)