Koszty używania lodówki możesz ograniczyć

Koszty używania lodówki możesz ograniczyć

Płacenie rachunków nie jest niczym przyjemnym. Wiesz zapewne ile, co miesiąc pieniędzy wydajesz na opłaty stałe. Otwierając kopertę z rozliczeniem energii elektrycznej i sprawdzając wysokość opłaty często zastanawiasz się – co zużywa aż tyle prądu? Ceny energii elektrycznej rosną w kolejnych latach, więc Twój budżet domowy jest obciążany coraz mocniej. Pytasz znajomych i okazuje się, że wielu z nich płaci znacznie mniej za prąd. Zaczynasz szukać, które z urządzeń w gospodarstwie domowym zużywa najwięcej energii. Pozwól, że Cię naprowadzę. Jest to sprzęt, który pracuje nieustannie, czyli przez 24 godziny na dobę oraz 7 dni w tygodniu. Tak, to chłodziarko-zamrażarka obecna w praktycznie każdym polskim domu.

Jednak koszty używania lodówki można istotnie ograniczyć. Wystarczy, że wdrożysz zamieszone poniżej porady, aby na energii elektrycznej zaoszczędzić, co najmniej 100 – 150 złotych rocznie. W wielu przypadkach oszczędności będą nawet dużo wyższe.

Lodówka największym pożeraczem prądu

pierwsza pożyczka chwilówka

freeimages.com

Naukowcy twierdzą, że lodówka w statystycznym gospodarstwie domowym odpowiada za 15 do 25% całkowitego, miesięcznego zużycia energii elektrycznej. Zależnie od tego, jakich innych jeszcze urządzeń używasz w domu. Starsze urządzenia są, co prawda bardziej trwałe, jednak zużywają zdecydowanie więcej prądu. Nowsze chłodziarko-zamrażarki potrzebują najczęściej mniej energii elektrycznej. Jednak rzadko, kiedy tak mało, jak podają ich producenci.

Jeżeli stara lodówka jest sprawna to nie zawsze opłaca się wymieniać ją na nowszy model. Pieniądze wydane na zakup nowego urządzenia, zwykle nie zwrócą się w postaci niższych rachunków. Biorąc pod uwagę, że przewidywany okres eksploatacji obecnie produkowanych chłodziarko-zamrażarek rzadko, kiedy przekracza 15-20 lat. Zwykle dużo szybciej ulegają one poważnym awarią. Są jednak również inne bardzo skuteczne metody na ograniczenie kosztów używania lodówki. Sprawdź poniżej jakie.

Sposoby na ograniczenie kosztów chłodziarko-zamrażarki:

 • Regularnie rozmrażaj lodówkę. Nie wierz producentom w zapewnienia, że lodówka jest całkowicie bez-szronowa i oczyszcza się sama. Pewna ilość lodu zawsze osadzi się na elementach chłodzących. Im grubsza jest to warstwa, tym więcej prądu będzie pobierać urządzenie. Jedynym wyjściem jest rozmrożenie jej, co najmniej raz na pół roku.
 • Jak najszybciej zamykaj drzwi sięgając po produkty. Każde otwarcie lodówki sprawia, że do środka trafia ciepłe powietrze z pomieszczenia. Im dłużej to trwa, tym więcej energii elektrycznej zostanie zużyte przez sprężarkę, aby później obniżyć temperaturę.
 • płyta gazowa czy indukcyjna

  pixabay.com

  Umieść lodówkę w chłodnym miejscu. Unikaj stawiania urządzenia blisko źródeł ciepła, takich jak grzejniki, płyty grzejne oraz miejsca nasłonecznione.

 • Zachowaj, co najmniej 8 centymetrowy odstęp od ściany i innych mebli. Dobrze jest ustawić chłodziarko-zamrażarkę w odległości nawet 15 cm od ściany i szafek. Tak, aby mogło tamtędy swobodnie przepływać powietrze.
 • Czyść urządzenie i regularnie ścieraj kurz. Zabrudzenia, pajęczyny oraz śmieci, które mogły dostać się za lodówkę skutecznie ograniczają odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza w chłodziarko-zamrażarkach z nie zabudowaną ścianą tylną, dbaj o czystość kratownicy odprowadzającej ciepło z wewnątrz.
 • Nigdy nie wkładaj do środka ciepłych potraw. Poczekaj aż ostygną i dopiero umieść je w lodówce. Ciepło wewnątrz urządzenia oznacza duży wzrost poboru energii elektrycznej, niezbędnej do obniżenia temperatury.
 • Nie przesadzaj z ustawianiem zbyt niskiej temperatury. To generuje tylko nadmierne koszty. Zalecana przez specjalistów wartość w części chłodzącej wynosi ok. +6 st.C. Każdy stopień poniżej tej granicy oznacza wzrost zużycia prądu o kilka do nawet kilkunastu procent.
 • Sprawdź szczelność uszczelek drzwi. Polecam zgasić oświetlenie w pokoju i umieścić wewnątrz chłodziarko-zamrażarki włączoną silną latarkę. Jeżeli są miejsca gdzie prześwituje światło, uszczelka nadaje się do wymiany, ponieważ wpuszcza ciepłe powietrze do wewnątrz.

Jakie Ty znasz sposoby na ograniczenie kosztów energii elektrycznej eksploatując lodówkę? Podziel się swoją metodą w komentarzu.

Koszty używania lodówki możesz ograniczyć
 • 4.80 / 5 5
5 głosów, średnia: 4.80 (wynik: 95%)