sposoby na oszczędzanie

6 sposobów, aby skutecznie oszczędzać

Znam wielu ludzi, którzy twierdzą, że oszczędzanie jest trudne. Znają dziesiątki wymówek, które nie pozwalają im na odkładanie pieniędzy. Ty również na pewno nie raz je słyszałeś. Zarabiam zbyt mało, aby móc oszczędzać. Koszty życia i co miesięczne opłaty są zbyt wysokie. Będę oszczędzał na starość.

Jeżeli należysz do tego grona i uważasz, że oszczędzanie jest zbyt trudne, to chyba żartujesz. Ilości wiedzy dostępnej powszechnie w Internecie na temat skutecznych metod oszczędzania jest bardzo duża. Wyłuskałem dla Ciebie 5 skutecznych metod, których zastosowanie pozwoli Ci zgromadzić niezbędną poduszkę finansową na czarną godzinę.

Unikaj jedzenia na mieście

Fot.: flickr.com

Fot.: flickr.com

Czasami być może będzie trudno, ale przygotowując potrawy samemu w domu, zaoszczędzisz sporo pieniędzy na dłuższą metę. Choć jest jeszcze jeden, ważniejszy powód – Twoje zdrowie. Nie licz na to że na mieście zawsze dostaniesz świeże, zdrowe i nisko przetworzone posiłki. Gotując samodzielnie wiesz, co jesz i w jakich warunkach potrawy zostały przygotowane. Nie będą to spleśniałe i przeterminowane produkty spożywcze, jakie są serwowane w restauracjach coraz częściej. Wracając do kwestii finansowych, wiele osób tłumaczy sobie, że przecież jedząc na mieście wydaje codziennie niewielkie kwoty. Tymczasem w skali miesiąca albo roku robią się z tego grube tysiące złotych, które uciekają z Twojego portfela, tak jak by był dziurawy.

Kupuj używane samochody

Kupowanie samochodu prosto z salonu może nadszarpnąć Twoją kieszeń, a właśnie te samochody tracą najszybciej na wartości. Kup, więc kilkuletnie auto – jest równie dobre i nie traci tak szybko na wartości. Wystarczy poświecić trochę czasu, aby wyszukać egzemplarz w dobrym stanie technicznym. Wybierając prostą konstrukcję, bez nadmiernej elektroniki sprawiasz, że jego eksploatacja i ewentualne koszty napraw nie wydrenują Twojej kieszeni. Niewielki silnik bez turbosprężarki, kilku cewek zapłonowych, dwumasowego koła zamachowego i kosztownych wtryskiwaczy odwdzięczy się niskim spalaniem oraz tanią eksploatacją. W stosunku do zakupu nowego auta możesz być do przodu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Używaj własnych ziół

Podobnie jak w przypadku domowego ogródka, własny zielnik również pomoże oszczędzić pieniądze. Dodatkowo nie zajmuje tyle miejsca no i oczywiście świeże zioła smakują o wiele lepiej. Rośliny możesz hodować w przydomowym ogródku, na balkonie albo nawet w doniczkach. Poza niesamowitą satysfakcją i oszczędnością pieniędzy zyskasz zdrowe zioła bez środków ochrony roślin. Zamiast faszerować siebie i swoją rodzinę hodowanymi na chemii ziołami z marketu sprawisz, że codzienna dieta oraz stan Twojego zdrowia znacznie się poprawi.

Kupuj na platformach internetowych
przelew bankowy ekspresowy

pixabay.com

Na handlowych i aukcyjnych portalach internetowych możesz znaleźć przedmioty w bardzo przystępnych cenach. Przedmioty używane możesz nabyć nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Zaś ceny nowych porównać w kilkunastu sklepach zanim dokonasz wyboru.

Odstaw używki

Codzienna lampka wina wieczorem, to na pewno miłe zakończenie ciężkiego dnia, ale alkohol jest dość drogi. Dzięki rezygnacji z tej przyjemności niektóre osoby mogą zaoszczędzić kilka tysięcy w ciągu roku. Sam polecam ograniczenie jego spożycia, np. do lampki zamiast całkowitego odstawienia. Czerwone wino dobrze wpływa na serce, pod warunkiem że wystarcza ci bardzo mała porcja na kilka dni. Codzienne picie piwa i palenie papierosów potrafi zrujnować nawet bardzo wysokie budżety miesięczne.

Spisuj wszystkie wydatki

sposoby na oszczędzanie

scstockphoto.com

Na deser zostawiłem najistotniejszą rzecz, która skutecznie pomoże Ci znaleźć duże pieniądze w budżecie domowym. Przeznaczane na oszczędności zamiast bezsensownych zakupów. To oczywiście zbieranie wszystkich paragonów i np. dwa razy w tygodniu spisywanie wszystkich wydatków. Szybko zauważysz gdzie i na jakie zbędne rzeczy idą Twoje pieniądze.

Trzymaj się tej zasady z żelazną konsekwencją a już po kilku tygodniach zauważysz że potrafisz lepiej zarządzać swoimi finansami. Zamiast niedoborów w swoim budżecie zauważysz nadwyżki finansowe, które możesz przeznaczyć na oszczędności.

6 sposobów, aby skutecznie oszczędzać
  • 5.00 / 5 5
1 głos, średnia: 5.00 (wynik: 97%)