zwiększenie efektywności pracy

5 sposobów na poprawienie Twojej efektywności

Żyjemy coraz szybciej i w związku z tym mamy coraz mniej czasu. W pracy i życiu osobistym spotykamy się z coraz większym natłokiem obowiązków. Zaś goniące terminy nie pozwalają nam myśleć o dłuższej chwili wytchnienia. Wszystko to powoduje spadek naszej efektywności. Czujemy się zmęczeni i przepracowaniu. W dłuższej perspektywie czasu taka sytuacja może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Są jednak sposoby aby temu przeciwdziałać. Pokonać zmęczenie i skutecznie pobudzić mózg do wydajnego działania. Czyli mówiąc wprost poprawić efektywność wykonywanej pracy.

Pamiętaj o robieniu przerw

freeimages.com

freeimages.com

Jeżeli tylko masz taką możliwość zadbaj o zrobienie przerwy. Może to być nawet kilkuminutowe wyjście na świeże powietrze albo oderwanie się na taki czas od mozolnie wykonywanej czynności. Dotlenienie organizmu poprawi wydajność Twojego mózgu, który decyduje przecież o wszystkim, co robisz. Jeżeli nie możesz w czasie pracy opuszczać pomieszczenia albo swojego stanowiska są również inne sposoby. Warto przykładowo, co godzinę kilka minut poświęcić na rozmowę ze współpracownikami. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Cienie. Właściwa i swobodna rozmowa poprawi atmosferę w pracy, samopoczucie i poskutkuje lepszą integracją zespołu.

Zadbaj o komfort pracy

Wiem, że wykonując prace najemne często mamy ograniczony wpływ na to, w jakich warunkach je wykonujemy. Jednak na pewien bardzo ważny aspekt ma wpływ każdy z nas. Mianowicie na porządek na stanowisku pracy. Uwierz mi że bałagan prędzej czy później spowoduje że w miejscu pracy zaczniesz odczuwać dyskomfort. Uporządkowanie przestrzeni, w której pracujesz zajmuje często zaledwie kilka albo kilkanaście minut. Zaś Tobie da możliwość pracy w lepszych warunkach, przez co najmniej kilka godzin. Przestaniesz odczuwać irytację, gdy przedmioty, po które sięgasz będą leżeć na swoich miejscach. Przestaniesz tracić czas i nerwy na ich poszukiwanie, które rozprasza Twoją uwagę i pogarsza koncentrację.
Stanowisko, na którym pracujesz oraz jego organizacja wiele o Tobie mówi przełożonym albo kontrahentom. Świadczy o Tobie, oraz pozwala przypuszczać, że współpraca nie będzie przebiegać chaotycznie. Na biurku możesz postawić zdjęcie partnerki albo całej rodziny z dziećmi. W pomieszczeniu postawić ulubioną roślinę albo swój kubek. Czyniąc miejsce pracy bardziej przyjaznym.

Uzupełniaj paliwo

zwiększenie efektywności pracy

flickr.com

Można powiedzieć, że nasze organizmy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują paliwa. Są nimi trzy podstawowe składniki odżywcze i budulcowe, czyli białka, tłuszcze i cukry. Oczywiście w odpowiednich proporcjach i ilościach. Nie można zapominać o wodzie oraz diecie bogatej w nie przetworzone owoce i warzywa. Dostarczając zarówno witamin jak również składników mineralnych sprawisz, że Twój organizm będzie funkcjonował z pełną wydajnością.

Obowiązkowo jedz śniadania zawierające złożone węglowodany. Dostaniesz gigantyczny zastrzyk energii, którego efekt w przeciwieństwie do prostych węglowodanów utrzyma się o wiele dłużej. Również przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny wynosić więcej niż 3 do 4 godzin. Zarówno dla Twojego zdrowia, jak też wydajności lepsze jest spożywanie 5 – 6 lekkich posiłków dziennie zamiast 3 – 4 dużych i ciężkich. Pamiętaj, że warzywa nie przetworzone są o wiele zdrowsze i bardziej wartościowe od, tych przetworzonych w przetworach. Podobnie soki owocowe (zwykle dosładzane) oraz zmielone owoce nie dostarczą Ci tak wartościowych składników jak te spożywane w całości, które zawierają więcej błonnika i substancji odżywczych.

Regeneracja organizmu

Zarówno praca fizyczna jak i umysłowa wymagają od nas regeneracji. Organizm musi mieć czas na powrót do odpowiedniego stanu po każdym wysiłku. Dlatego tak istotna jest choćby minimalna liczba godzin snu w ciągu doby. Wynosząca w zależności od organizmu ok. 8 do 10 godzin. Przy czym nie powinien to być zbyt krótki i przerywany czas snu. Ważna jest jego jakość. W praktyce zwróć uwagę na brak przerw, cisze i jak najmniejsza ilość światła w pomieszczeniu. Tylko w pełni wypoczęty będziesz w stanie uzyskać maksymalną wydajność podczas pracy i wykonywania różnych obowiązków.

Planuj i wyznaczaj cele

Brak planowania i wyznaczania sobie celów a następnie ich realizacji oznacza życie w chaosie. Wiem, że jesteśmy tylko ludźmi i nie każdy z nas jest w stanie zrealizować wszystkie wyznaczone cele. Jednak bez takich działań narażasz się na ślepy los. O wielu sprawach po prostu zapomnisz. Stracisz też dość dużo czasu na wykonywanie rzeczy przypadkowych. Takich, które nie przybliżają Cię do realizacji wyznaczonego celu.
Dlatego tak istotne jest planowanie, zarówno w pracy, jak i codziennych obowiązków.

5 sposobów na poprawienie Twojej efektywności
  • 4.67 / 5 5
3 głosy, średnia: 4.67 (wynik: 93%)